Τα παιδιά μας μαθαίνουν και αγγλικά

Ήδη από την προηγούμενη σχολική χρονιά τα αγγλικά ως ξένη γλώσσα έχουν εισαχθεί στο νηπιαγωγείο, με τρόπο που ενδείκνυται για τα παιδιά της  προσχολικής ηλικίας και αφού έχουν επιμορφωθεί νηπιαγωγοί και καθηγήτριες αγγλικών, από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής πολιτικής . Τα νήπια έρχονται σε επαφή με την ξένη γλώσσα και κάνουν τη πρώτη τους γνωριμία με αυτήν μέσα από παιχνίδια, τραγούδια, βίντεο. Ο ενθουσιασμός μεγάλος από τα παιδιά που καταλαβαίνουν ότι έχουν μεγαλώσει πια.

Καθώς η διδακτική χρονιά λοιπόν φτάνει σιγά σιγά στο τέλος της, τα παιδιά έμαθαν  τραγούδια, χόρεψαν με τραγουδάκια, έπαιξαν κινητικά παιχνίδια και έμαθαν. Έμαθαν κυρίως να μη φοβούνται αλλά και να αγαπούν την ξένη γλώσσα, από μια συνάδελφο η οποία  αγαπά και αυτήν  αλλά και τα παιδιά.