Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις

Ελλάδα -Ελύτης- Φως

Μια ακόμη σχολική χρονιά τελείωσε και το σχολείο μας άνοιξε τις πόρτες του για να παρουσιάσει μια μικρή γιορτή. Η γιορτή αυτή ήταν αφιερωμένη στον μεγάλο μας ποιητή και νομπελίστα Οδυσσέα Ελύτη. Ο ποιητής της Ελλάδας, του μπλε της θάλασσας και του ουρανού, της αγάπης και του έρωτα, ήταν αυτός που ενέπνευσε όλους του εκπαιδευτικούς αλλά και τους μαθητές μας. Τραγουδήσαμε , χορέψαμε, συγκινηθήκαμε. Αποχαιρετήσαμε και τους μικρούς μας μαθητές που θα πετάξουν σε άλλη αγκαλιά. Αυτή του Δημοτικού σχολείου. Οι γονείς μας και ο σύλλογος όπως πάντα εκεί να χειροκροτήσει αλλά και  να προσφέρει σε όλους νόστιμα εδέσματα και το αγαπημένο των μικρών μας. Παγωτό. Και μαζί μας , στη μικρή αυτή γιορτή , που αν και ήθελε ο καιρός να μας τη χαλάσει εμείς ήμασταν εκεί να συνεχίσουμε, η Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Βέροιας κ. Συρμούλα Τζήμα-Τόπη, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ. Λαζαρίζου Ησαΐα και ο πρόεδρος της Δ.Κ Μακροχωρίου κ. Κεχαΐδης Χρυσοβαλάντης.

Καλό Καλοκαίρι σε όλους