Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Επιμορφωτική συνάντηση – Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 22/4/2024 , στο γυμναστήριο του 1ου Δημοτικού σχολείου Βέροιας, στις 18.00, επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών και γονέων/κηδεμόνων,  με θέμα:”Ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο”. Η επιμόρφωση αυτή ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας του 2ου Νηπιαγωγείου Μακροχωρίου, του 1ου Νηπιαγωγείου Βέροιας και του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας. Εισηγήτριες της επιμορφωτικής συνάντησης ήταν η κ. Λαζαρίδου Ησαΐα, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Προσχολικής Αγωγής Ν. Ημαθίας και η κ. Παπαγεωργίου Αικατερίνη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δημοτικής Εκπαίδευσης Ν. Ημαθίας. Η προϊσταμένη του 1ου Νηπιαγωγείου Βέροιας κ. Στυλιανίδου, αφού καλωσόρισε και ευχαρίστησε τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους γονείς για την παρουσία τους, αναφέρθηκε στη σπουδαιότητα της μετάβασης και την αναγκαιότητα της επιμόρφωσης για την αντιμετώπιση των δυσκολιών και των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν γονείς και εκπαιδευτικοί.

Μετά το τέλος των εισηγήσεων ακολούθησε συζήτηση με μελέτες περίπτωσης όπου οι γονείς εξέφραζαν τις απόψεις τους αλλά και τις ανησυχίες.

Ευχαριστούμε τις εισηγήτριες της επιμόρφωσης και τους γονείς για το ενδιαφέρον και την παρουσία τους.