Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Επιμορφωτική διαδικτυακή συνάντηση εκπαιδευτικών και γονέων

Πραγματοποιήθηκε στις 24/2/2024, διαδικτυακή συνάντηση γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών, με θέμα τη γνωστική ανάπτυξη των παιδιών και εισηγήτρια την κ. Νάντση Αθηνά, ψυχολόγο. Η επιμορφωτική συνάντηση  συνδιοργανώθηκε με το 1ο Νηπιαγωγείο Βέροιας, και την παρακολούθησαν γονείς των δύο νηπιαγωγείων καθώς και οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε αυτά. Ήταν μία επιμορφωτική συνάντηση, η οποία οργανώθηκε στο πλαίσιο του σχεδίου αξιολόγησης της σχολικής μονάδας που έχει ως θέμα την ομαλή μετάβαση του νηπίου από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο,  και είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ανάπτυξη του παιδιού, την αναγνώριση προβλημάτων, τη δημιουργία λύσεων, την ανάπτυξη της συμβολικής σκέψης και τη χρήση της γλώσσας. Μετά το τέλος της επιμορφωτικής συνάντησης  ακολούθησε συζήτηση.

Ευχαριστούμε την κ. Νάντση Αθηνά για τις πολύτιμες συμβουλές!